Kategorije
Nekategorizirano

Biblijska ekologija: opsluživati zemlju

Vrijedno je uočiti kako i kod pitanja zdravog, odgovornog odnosa prema okolišu možemo zaustaviti pogled na svetom tekstu koji smiruje, vodi u dubinu, nadahnjuje, pruža orijentir i korektiv.

Sve što želimo zapaziti kratko  je i jasno. Obrađivanje zemlje u Bibliji je opisano istim glagolom koji označava slugu Jahvina – najuzvišeniji naslov za čovjeka u Starom zavjetu. Početak Svetog pisma govori da je bitna svrha za koju je čovjek stvoren upravo obrađivati zemlju. Pri tom se Pismo služi onom riječju koja će dobiti vrhunsko teološko značenje u mesijanskom pogledu na slugu Jahvina kod proroka Izaije. Brinuti se za povjerenu nam prirodu traži pomnju kojom Mesija Bogu služi, prolazi silne patnje, dolazi do radosne pobjede. Svaki poljodjelac sa živim iskustvom zna koliko je u pravom smislu sluga zemlji, njezin poslužitelj. Iz dana u dan trudit će se do kraja snaga. Nek nevrijeme dođe i sav plod propade. Nek na pogrešan način tretira tlo, proizvest će otrov, uništit će polje. Ali isto tako, ako je sve pravo i kako treba, zemlja će obilno uroditi.

Kako je to u Bibliji od početka zacrtan odnos čovjeka prema prirodi i okolišu? Kako to čovjek – na najdivniji način definiran kao stvorenje na sliku i priliku Božju – treba izvršavati svoju zadaću na svijetu? Zagledajmo se u onaj šesti dan stvaranja koji svjedoči da Biblija vrlo logično slaže stvari. Čovjek pripada među živa bića na kopnu, u njihov svijet i on dolazi. Međutim jedino prije stvaranja čovjeka Bog nam u svetom tekstu daj uvid u svoj unutarnji život, svoje nakane i božansko poticanje samoga sebe. Već u tom naumu vidljivo je da čovjek prema Božjoj nakani treba biti gospodar svoj zemlji (Post 1,26). Zemlja je ovdje opisana biblijskom riječju ארץ ereṣ koja, slično kao u hrvatskom jeziku, označava neki kraj, područje, neku zemlju, ili pak cijeli svijet. Zapovijed koju poslije Bog daje novostvorenim ljudima zajedno s blagoslovom traži da zemlju napune i da je podlože, a gospodarenje se sada ponavlja s obzirom na sve žive stvorove (u moru, na nebu, po zemlji Post 1,28).

Što znači gospodarenje zemljom pravo ćemo shvatiti imajući pred očima prvi savez, sklopljen nakon sveopće katastrofe. Prema Božjim riječima upućenima Noi Savez izričito vrijedi i za zemlju: između mene i zemlje (Post 9,13).

Da napučivanje zemlje ne znači neko neograničeno izrabljivanje (Post 1,28), svjedoči prije izrečena Božja zapovijed morskim životinjama da napune mora (Post 1,22).

Ključ za razumijevanje prve zapovijedi o gospodarenju krije se u činjenici da sveti tekst ne rabi redoviti glagol koji označava kraljevsku vlast (משׁל mašal), nego relativno rijedak zanimljiv izraz רדה radâ koji se pojavljuje svega 25 puta i lako će nas podsjetiti na hrvatski pojam “biti dobar gospodar”, za razliku od neke despotske, razuzdane autokracije koja tlači, isisava i razara. Novi zavjet ističe sliku vjernog i razumnog upravitelja (Lk 12,42) kojega bitno određuje odnos prema gospodaru. Odmah ćemo se sjetiti Josipa Egipatskoga koji je prema Bibliji uspostavio uspješnu tisućljetnu Egipatsku ekonomiju.

Hebrejski glagol רדה radâ pravo možemo prevesti kao “upravljati” ili “nadzirati”, a njegovo je podrijetlo krajnje zanimljivo. U biblijskoj povijesti doista označava kako David kraljuje (1 Kr 5,4), ali s naglaskom da je imao mir – Šalom – sa svih strana. Inačica ovoga glagola opisuje Samsona kako je izvadio med iz košnice u tijelu lava (Suci 14,9), a rječnik tumači kako ista riječ znači: “izvaditi kruh iz peći”, te da isti korijen ima značenje “orati” (čime se posve približava “obrađivanju” zemlje u središtu ovoga promišljanja). 

Zapovijed koja propisuje da zemlju treba podložiti, podčiniti, upokoriti još je posebnija jer se služi glagolom כבשׂ kabaś koji se u Bibliji pojavljuje svega 14 puta. Odnosi se na sliku osvajanja Obećane zemlje i upozorava na to da je Bog protjerao svoje neprijatelje i da je zemlja pred njegovim licem podložena (Br 32,22). Riječ kabaś redovito upozorava da je zemlja “pred njima”, “ispred” izabranoga naroda podložena što jasno upućuje na Božju vlast (Tako već u Br 32,29, a isto se ponavlja u Jš 18,1). David to u svoje vrijeme potvrđuje  (1 Ljet 22,18). Sama riječ označava stalak koji podno kraljevskoga prijestolja služi kao oslonac za noge (2 Ljet 9,18).

Da smo na pravom putu kad zapovijed ljudima da vladaju prepoznajemo u biblijskom smislu kao upravljanje i dobro gospodarenje najbolje nam pokazuje metoda druge kamere koja kod stvaranja svijeta, nakon širokokutnog, panoramskoga pogleda na cijeli svemir, sada sužava, “zumira” pogled na čovjeka. Ista svrha radi koje je čovjek na svijetu sada se izriče poznatim riječima: “zato da obrađuje i čuva” (Post 2,15) vrt Gospodnji. To je vrt koji je Bog posadio (Post 2,8) i čovjeka u nj postavio (Post 2,15).

Poznato je kako je u prvom biblijskom gledanju u Post 1 čovjek prikazan kao vrhunac stvaranja. Kad je čovjek tu, Stvoritelj može sve stvoreno pregledati i ocijeniti, može dati završnu prosudbu da je “jako dobro” (Post 1,31) i povući se na blagoslovljeni, sveti dan počinka (Post 2,3).

Istodobni pogled s “drugom kamerom” na čovjekov mikrokozmos važan je za naše istraživanje jer u prvi plan stavlja drugu riječ koja označava zemlju, hebr. אדמה ’adamâ kao tlo zemaljsko, tlo pod našim nogama, zemlju koja se može orati i prekopavati, “štihati”. Prvi smisao i zadaća čovjekova u tome je tekstu upravo obrađivati tlo (Post 2,5). Baš zato je i sazdan Stvoriteljevom rukom od istoga tla zemaljskoga (Post 2,7), kao i sva živa bića na zemlji (2,19).

Sveto pismo poznato je po tome da se ne zaustavlja samo na savršenom početku, nego opisuje i mučne nevolje. Nakon prvoga loma jasno će Biblija istaknuti kako je prema Božjem sudu nažalost zemlja upravo zbog čovjeka opterećena prokletstvom (Post 3,17). Međutim i kad Bog čovjeka šalje van iz svojega vrta, šalje ga zato da obrađuje zemlju (Post 3,23). Iskonska je zadaća neokrnjena. To se najbolje vidi kod dvoznačnoga Kajina koji, vjeran prvom poslanju, obrađuje zemlju (Post 4,2). Štoviše, kad iz te iste zemlje k Bogu viče, vrišti, krv rođenoga brata (Post 4,10) kojega je usmrtio, i dalje Kajinu u osudi ostaje zadaća obrađivati zemlju (Post 4,12).

Blaženi nov početak nakon biblijskoga potopa očituje se u obnovljenu blagoslovu koji Noa i njegovi sinovi primaju od Boga. Ondje opet stoji: Sve je predano u vaše ruke: sva živa bića, na zemlji, na nebu, u moru (Post 9,2).

Kako na početku uočismo Biblija kad zacrtava čovjekovo poslanje onda ističe upravo obrađivanje zemlje, rabeći pri tom teološku riječ koja opisuje služenje Bogu i označava slugu Gospodnjega. Opsluživati zemlju znači biti u bitnom odnosu prema njezinu Stvoritelju. Velika obnova kod Noe odmah podsjeća na evanđeoske riječi koje opisuju da je Krist bio svjestan kako je Otac njemu sve predao (Mt 11,27; Iv 3,35; Iv 13,3). To nam je oslonac da u brizi za svijet računamo na blisku suradnju s Isusom, Spasiteljem.

Kategorije
Nekategorizirano

Arhiv: Biblija SZ (2017./18.)

Temeljni religijski i religiološki dokument

FFRZ: Rp5100 (ISVU: 31384), ECTS 6,
349. akademska godina Sveučilišta u Zagrebu
zimski semestar 2017./2018.
utorkom u 11:15 i petkom u 8:15, dvorana 2
Fakultet filozofije i religijskih znanosti,
Zagreb, Jordanovac 110

Stanje: 2. 10. 2018.

Za sudjelovanje u nastavi potrebno je imati vlastiti primjerak Svetoga pisma jer je glavni “materijal” biblijski tekst. Na raspolaganju su dva prihvaćena hrvatska prijevoda: “Zagrebačka Biblija” (Stvarnost, KS) i “Šarićeva Biblija” (osvježeni prijevod nadbiskupa Ivana Ev. Šarića, HBD, Verbum, Glas Koncila).

Na internetu cijeli biblijski tekst nude: Kršćanska sadašnjost * Hrvatska biskupska konferencija (HBK) * Intratext (s automatskom konkordancijom). U studiju uvelike može pomoći i Zvučna Biblija. Ovdje je na raspolaganju i audio-udžbenik u nastajanju, a ovdje je pregled prošlogodišnje nastave.
Redovito su u uporabi kratice biblijskih knjiga (.pdf).

LITERATURA * audio udžbenik: Sveta knjiga – teološki uvod u Stari zavjet

Plan nastave

1) 3.10.17. PDF * Uvod; Elementi imanentne hermeneutike (.ppt) * Uvod u Stari zavjet

2) 6.10.17. PDF * Kanon; Kozmos i anthropos (.ppt) * Dobrota u strukturi stvaranja * Na sliku Božju * Tajna kršćanske plodnosti (Iv 15,1-8) * Molitva novostvorenoga čovjeka * Čovjek – slika Božja

3) 10.10.17. PDF * Knjiga Postanka – Noa, Abraham (.ppt) * Prvi savez * “Prvi savez. Post 9, 8-17 u teologiji saveza.” u Crkva u svijetu: CUS. 47 (2012) ISSN 0352-400, 1, Split 2012. * Abrahamov poziv * Abrahamov put u Post 14 * Svećenik Melkisedek * Abraham – prorok

4) 13.10.17. nema predavanja

5) 17.10.17. PDF * Jakov je Izrael (.ppt) * Početak iz snova (Post 28) * Jakovljev zavjet * Jakovljeva molitva * Borba za blagoslov *

5) 20.10.17. PDF * Knjiga Izlaska – Mojsijev poziv, prijelaz preko Crvenoga mora (.ppt) * Mojsijev poziv * Središnji događaj * Riječi koje je Bog izgovorio * Aron, svećenik * Aron, brat Mojsijev

6) 24.10.17. PDFLevitski zakonik (.ppt)

7) 27.10.17. PDF * Knjiga Brojeva (.ppt) * Obiteljski sukob (Br 12) * Mojsije zagovornik

8) 31.10.17. PDF * Ponovljeni zakon (.ppt) * Prikaz prema G. Brauliku * Mojsije – uzor prorok * nastavna pitanja (.doc)

9) 3.11.17. PDF * Jošua (.ppt) * Ratnik i molitelj (.pdf) * Jošua, ratnik u Izl 17 * Jošua u Petoknjižju (natuknice)

10) 7.11.17. PDF * Knjiga o Sucima (.ppt)Neuspjelo zvanje? (Suci 6-8) * Debora; Samsonova majka (.ppt) * Debora – sutkinja vjernica (Suci 4s) * Nepoznata vjernica * Samsonov duhovni put (Suci 13-16) * PDF * Knjiga o Ruti (.ppt) * Ruta

11) 10.11.17. PDF * Knjige o Samuelu (1 i 2 Sam) .ppt * Ana * Ana, majka velikoga proroka * Plodonosan zavjetSvećenik Eli * Samuelovo zvanje * Pobijedi Golijata! (.pdf) * Nepoznati prorok Gâd

12) 14.11.17. znanstveni skup o F. Suarezu

13) 17.11.17. PDF * Knjige o Kraljevima (1 Kr i 2 Kr) .ppt * Kraljevska molitva (1 Kr 3,6–9; 2 Ljet 1,8–10) * Tri kralja u Starom zavjetu * Prorok pred svojim Gospodinom * Elizej – čudotvorac i učitelj * Mihej ben Jimla * Hulda iz Jeruzalema govori Božje riječi

14) 21.11.17. PDF * Knjige Ljetopisa (.ppt) * Knjige Ljetopisa * Salomon u Ljet (.ppt) * Ezekija u Ljet (.ppt)

14) 24.11.17. PDF * Knjiga Ezrina – Obnova žrtvenika i hrama u Ezr 1-6; Ezrin lik u Ezr 7-10 (.ppt) * Knjiga Ezrina * Ezra – svećenik i pismoznanac * Ezra i nov početak

15) 28.11.17. PDF * Nehemijin lik u Neh; Ezra i Nehemija proglašavaju zakon Božji (Neh 8) * Nehemija – graditelj jeruzalemskih zidina * Uspješan socijalni reformator Nehemija (Neh 5) * Nehemija, graditelj i sv. Josip * Obnovitelj Nehemija * Vidi: Nehemija na TFMVI

16) 1.12.17. simpozij: Personalizam – jučer, danas, sutra

17) 5.12.17. PDF * Tobija; Knjiga o Juditi – paradigma za čitanje SZ (.ppt) * Judita – Biblijski put Judite, spasiteljice * Ženska ruka (.pdf) * Juditina velika molitva (Jdt 9) * vidi: Spasonosna Božja pobjeda * pogledajte: Judita na HTV, 1.12.2013. * pogledajte: Judita, spasiteljica naroda na TV

18) 12.12.17. PDF * Estera – Židovka perzijska kraljica (.ppt) * PDF * Knjige o Makabejcima (.ppt) * Estera – siroče i kraljica * Velika molitva kraljice Estere * Poslušajte! Estera

19) 15.12.17. PDF * Mudrosne knjige i Psalmi (.ppt)Božanska pouka za životni put (Ps 1) * Kraljevska molitva (1 Kr 3,6–9; 2 Ljet 1,8–10) *

20) 19.12.17. PDF * Knjiga o Jobu (.ppt) * Pripovjedni okvir u Knjizi o Jobu * Prvi odgovor – Teološko značenje razgovora s Bogom u Job 38,1–42,6Pogledajte (video): Job u razgovoru s Bogom – 1. dio * 2. dio * Knjiga mudrosti * Knjiga Sirahova * usp. Psalmi i mudrosne knjige

21) 9.1.2018. PDF * Biblijski proroci; Izaija (.ppt) * Koga da pošaljem * (.pdf) * Poslušajte: Evo me, mene pošalji! Proročko zvanje u Iz 6 * video: Zvanje proroka Izaije

22) 12.1.2018. PDF * Knjiga proroka Jeremije (.ppt) * Prorok JeremijaJeremija, svećenikSavez srca u Jr 31  * Baruh – blagoslovljeni tajnik prorokov

23) 16.1.2018. PDF * Prorok Ezekiel * Ezekiel – prorok svećenik * Zvanje i zadaća proroka Ezekiela * Živo srce (Ez 36,22–28) * PDF * Daniel -prorok mudrac (.ppt) * Azarjina molitva

24) 19.1.2018. PDF * Mali proroci; Prorok Amos (.ppt)Zvanje proroka Amosa * Imenom zazvan

25) 23.1.2018. PDF * Hošea – prorok spoznaje; Prorok Mihej (.ppt) * Mihej – teolog Ostatka

26) 26.1.2018. PDF * Prorok Joel i prorok Jona * Jonina druga molitva * Jedan dan u službi. Proročka depresija u Knjizi o Joni * Znak Jonin

Za pristup završnom ispitu potrebno je sudjelovanje u nastavi (ili mentorski studij), osobni studij, precizno poznavanje biblijskoga teksta i uvid u stručnu literaturu.
Svaki će student po vlastitom izboru proučiti jedan Uvod u Stari zavjet (vidi: Literaturu).
Iz svake skupine biblijskih knjiga studenti sami mogu odabrati po jednu-dvije ključne knjige koje će detaljno proučiti za ispit. (Iz Petoknjižja bilo koja, iz Povijesnih: ili Jš ili Suci ili Sam ili Kr ili Ljet; iz Mudrosnih jedna knjiga i jedan psalam; od Proroka jedan Veliki i jedan Mali).
Radi didaktike prvi izbor može se spremiti kao za rad s djecom, drugi za rad sa studentima, a treći kao prikaz na znanstvenom simpoziju. Na ispitu se može imati primjerak Svetog pisma i vlastite bilješke.

ISPITI
zimski rok
srijeda, 8.2. od 8:30
srijeda, 22.2. od 8:30

ljetni rok
srijeda 20.6. od 8:30
srijeda 4.7. od 8:30

jesenski rok
srijeda, 5.9. od 8.30
petak, 14.9. od 8:30

Mjesto: FFRZ, ured 118
U slučaju velikog broja pristupnika vrijedi i idući dan.
Konzultacije tijekom semestra vrijede kao izvanredni ispitni rok.
Za ispit je neophodna prethodna prijava na STUDOMATU.

Pregled prijašnje nastave

doc. dr. sc. Niko Bilić, SJ
nbilic@ffrz.hr

Kategorije
Nekategorizirano

Molitva Isusu, trsu istinskom (Iv 15)

Hvala ti, Gospodine, što si mi svojim životom, svojim svetim križem i uskrsnućem objavio Očevu ljubav. Evo, tu je cijelo moje biće, sve što jesam! Željno prihvaćam i molim da brižni Vinogradar božanski pažljivo i božanski snažno obrezuje i odsijeca, neka čisti – tvojom riječju. Tako ću biti tvoj učenik, tako ću njega proslaviti.

Dobri Isuse, ti ne činiš ništa sam od sebe, nego kako vidiš od Oca. O kako dobro znam da bez tebe ne mogu ploda donijeti. Ti si živi trs, ukorijenjen, postojan. Ja sam tek neznatna loza. Dopusti mi da u dubini, svom dušom, radosno pijem iz vrela spasenja. Pa da tako onda tvoju ljubav prenosim u grozd tvoje Crkve – bujan, sočan, sladak, pun jedrine i svježine, zreo od sunca, životnim sokovima napojen.

Da, Gospodine moj, svim srcem želim ostati u tebi, smiriti svoje srce u tebi, prebivati u tvojem srcu. A ti mi pokaži kako, ti mi daju svetu odvažnost i ustrajnost.

Hvala ti što si mene odabrao da ti sa svim svojim veličanstvom boraviš u meni onako kako ti to hoćeš i možeš.

Kategorije
Nekategorizirano

Molitva majci Mariji

na dan Kristova uskrsnuća

Majko sveta, svojim moćnim zagovorom izmoli mi od beskrajne božanske dobrote onakvo srce s kojim si dočekala svojega dragog sina na uskrsni dan. Živ dolazi k tebi trećega dana, nakon gorke muke, teškoga križa i grobne tame. U snazi Božjega Duha smijem li i ja osjetiti kako je radost Isusova u tebi i kako je tvoja radost potpuna!?

S poštovanjem, tiho, približit ću se da vidim kako sada razgovaraš ne više s anđelom, nego sa Sinom Božjim koji je kao maleno ljudsko dijete u tvojem krilu bio začet.

Sveta tražiteljice milosti, pokaži mi kako je tvoje čisto srce otpočetka bilo puno jer si Boga gledala. Po tvojem zagovoru daj da i ja sada s tobom do u dubinu spoznam koji je to bio Gospodinov čas, kako je bolna potraga za dvanaestogodišnjim dječakom bila tek priprava.

Dopusti mi da zaustavim u miru svoj pogled na tvojem majčinskom licu koje je susrelo tajnu. Žrtva bijaše proslava. Križ je uzdignuće jer je vezan s uskrsom.

Stavi me u svoje majčinsko srce da promatram kako su sva Pisma govorila o tvojem sinu i njegovu životnom putu. Dopusti mi da s tobom prebirem sve te događaje i tako hranim svoju dušu, primam vječno svjetlo za svoj svijet.

Amen

20. 7. 2018.

Niko Bilić, SJ

Kategorije
Duhovnost Nastava Nekategorizirano

Molitva velikog izbavitelja (Ps 90)

Psalam 90 naširoko je poznat po r. 4 koji ističe da je i tisuću godina Bogu prisutno koliko i jučerašnji dan, pa nas podsjeća da Bog poznaje i čuva našu prošlost. Čuven je i r. 10 koji bilježi ukupan raspon čovjekova života od 70, odnosno 80 godina ako smo jaki, pa nas potiče da gledamo na svoj život kao cjelinu. Najveća pak pouka krije se u r. 12 koji baš u prolaznosti našega života nalazi osnovicu za stjecanje mudrosti.

Psalam ima osobitu vrijednost jer pripada Mojsiju, Božjem čovjeku, a po naravi je definiran baš kao molitva (Ps 90,1). Mojsije moli kao zagovornik, obraćajući se Bogu u ime cijele zajednice kojoj je na čelu (“nam” r. 1; “Bog naš” r. 17). Veliko strahopoštovanje Mojsijevo u psalmu se posebice očituje tako što u izvorniku samo jednom (r. 13) rabi vlastito, sveto Božje ime Jahve.

U prvom dijelu Mojsije uzdiže svoju misao na veličinu i vječnost Stvoritelja nasuprot stvorenju. Bog je okrilje, čvrsta točka. I goleme planine tek su sitna stvorenja koja nastaju. Naraštaji prolaze, a Božja vjernost ostaje: “od koljena, do koljena”. Mojsije spominje i sluge Božje i njihovu djecu, kao iduću generaciju, što je podsjetnik na izlazak iz Egipta kada je tek nov naraštaj ušao u obećanu zemlju.

Drugi dio Mojsije posvećuje teškom razdoblju ropstva koje su doživjeli kao Božju srdžbu (r. 7-11). Fenomen je to koji  nas izjeda, straši i zbunjuje (r. 7), uništava naše dane i godine (r. 9). Podrijetlo joj Mojsije vidi u našim razotkrivenim krivnjama (r. 8).

Završni, treći dio psalma (12-17) počinje molbom da dobijemo nagradu nakon poniženja u kojem smo bili izloženi zlu (15). Vrlo smjelo Mojsije prihvaća i te teške dane kao plod Božje ruke (“šibao si nas”), i potom doslovce traži od Boga da se obrati, da umjesto ljutnje pokaže smilovanje (14). Slično je na gori Sinaju postupio tražeći da Bog odustane od svoje ljutnje (Izl 32,12). Božja dobrota bit će prava hrana. Silan završetak psalma molba je da mi ljudi, kao Božji sluge, možemo tako djelovati da plod naših ruku bude poput Božjega djela: uspješan i stalan (Ps 90,17).

Kategorije
Nekategorizirano

Nedjeljno evanđelje na Laudato TV

Hvala Bogu, posloženo! Čitanje i tumačenje nedjeljnoga evanđelja u emisiji “Razlog nade” na Laudato TV – obiteljskoj televiziji. Hvala LTV!

Kategorije
Nekategorizirano

Nastava i stručni tečajevi

F) Nastava i tečajevi stručnog usavršavanja; stručni tečajevi za odrasle (cjeloživotno učenje i obrazovanje odraslih)

“Dođite… otpočinite malo.” {Come… Repose for a while} 6-day Retreat for Dominican Sisters in the Monastery of the Guardian Angel, 31st August to 6th September 2014, https://amdg.eu/dominikanke2014/

Isus Krist – liječnik duše i tijela {Jesus Christ – Healer of Soul and Body} Weekend Retreat for members of Croatian Catholic Medical Association, Opatija, 24-26 October 2014; Texts and PowerPoint Presentations: https://amdg.eu/hkld2014/

Gospodin i Učitelj. Isus Krist i izazovi biblijske pedagogije {The Lord and Master. Jesus Christ and the Challenges of biblical Pedagogy} Weekend Retreat for Teachers of Catholic School Centers in Bosnia and Hercegovina, Sarajevo, 28th – 30th November 2014; Texts and PowerPoint Presentation: https://amdg.eu/sarajevo2014/

Dolazi korizma 2015. {The Lent 2015 is coming}, One day Course for Christian  Life Community in Croatia, Zagreb, The Faculty of Philosophy of the Society of Jesus, 15th February 2015; Texts and Handout: https://amdg.eu/2015/02/dolazi-korizma-2015/

Obratite se! Metode obraćenja u korizmi 2015 {Repent! Methods of Conversion in the Lent 2015}, 6-day Retreat for Sisters of Charity, Spiritual-Educational Ceter Mary’s Court, Lužnica, 19th to 25th February 2015: https://amdg.eu/luznica2015/

Sedam biblijskih metoda za cjelovito obraćenja {The seven biblical Methods for holistic Conversion}, the Weekend-Course for Christian Life Community in Croatia, Opatija, 6th to 8th March 2015: https://amdg.eu/cvx2015/

Živjeti po Riječi. Kako ostvariti Riječ Božju u životu {Living the Word. How to realize the Word of God in our life}, 6-day Retreat for Franciscan Sisters in the Year of Consecrated Life, 6th do 12th April 2015; Text and PowerPoint presentation: https://amdg.eu/franjevke2015/

Biblija u obitelji {The Bible in the Family}; Weekend-Course for Families, Zaostrog, Croatia, 24th – 26th April 2015; Texts, PowerPoint, Audio: https://amdg.eu/2015/04/biblija-u-obitelji/

Drugi i drugačiji u svetom pismu – Vjeronauk i djeca s posebnim potrebama {The Others and the Different in the Holy Scripture : School-Catechism and pupils with special needs/gifts}, Professional Training organized by the Agency for Education in the Republic of Croatia, and Diocese of Sisak; Sisak, 16th May 2015; Audio and PowerPoint Presentation: https://amdg.eu/2015/05/drugi-i-drugaciji-u-svetom-pismu/

Biblijski izvor Bogu posvećenoga života {The biblical Sources of the Consecrated Life} 8-day Course for Sisters Regina Mundi, Split, 13th – 21st July 2015, Texts and Presentations: https://amdg.eu/reginamundi2015/

Svećenik i otajstvo Kristova milosrđa {The Priest and the Mercy of Christ}; 3-day Retreat for catholic Priests from Croatian and Slovenia, Opatija, 16th-19th November 2015; https://amdg.eu/opatija2015/

Očevo lice. Snaga Božjega milosrđa i redovnica danas {The Face of the Father – Power of God’s mercy and religious sisters today} 6-day Retreat in the Carmel, Kloštar Ivanić, 14 – 20 February 2016, Texts and PowerPoint: https://amdg.eu/klostar2016/

Religijski korijeni empatije i tolerancije {Religious roots of Empathy and Tolerance}, public lecture on 15th Brain Awareness Week in Croatia, March 14th 2016; Audio and PowerPoint: https://amdg.eu/2016/03/sveto-pismo-na-tjednu-mozga/

Milosrdno lice Očevo {The Merciful Face of the Father} 6-day Retreat for Franciscan Sisters, March 28th  to April 3rd 2016 Text and PowerPoint: https://amdg.eu/franjevke2016/

Božje milosrđe i liječnici danas. Stručni tečaj biblijske duhovnosti za liječnike prijatelje Hrvatskoga katoličkoga liječničkoga društva, 28. do 20. listopada 2016. https://amdg.eu/2016/10/bozje-milosrde-i-lijecnici/

Milosrđe u Bibliji, na 8. nacionalnom susretu Ureda Hrvatske biskupske konferencije za pastoral Roma, subota, 5. studenoga 2016.

Sveučilišna nastava

Spolnost i ljubav u Hebrejskoj Bibliji {The Sexuality and Love in Hebrew Bible, Lectures for Students}, January 19th 2016, PowerPoint Presentations: https://amdg.eu/spolnost/

Biblija – Stari zavjet {The Old Testament of the Bible}, University-Course for students of Religions at FFRZ, date: 26 October 2016; Text, PowerPoint, Audio: https://amdg.ffdi.hr/?page_id=34

Osnove biblijske duhovnosti {The Basics of Biblical Spirituality}, University-Course for students of Religions at FFRZ, date: 24 October 2016; Text and PowerPoint: https://amdg.ffdi.hr/?page_id=16

Biblijska egzegeza: Petoknjižje i povijesne knjige na Studiju filozofije i teologije pri FTI, afiliranom PUG https://amdg.eu/nastava/fti/tora_povijest/

Egzegeza SZ – Izbor iz Petoknjižja na Teološkom fakultetu Matija Vlačić Ilirik: https://amdg.eu/tfmvi_tora/

Egzegeza SZ – Izbor iz Povijesnih spisa Staroga zavjeta na Teološkom fakultetu Matija Vlačić Ilirik: https://amdg.eu/tfmvi_povijesne/

Biblijska teologija 1 – izborni predmet na diplomskom studiju na Fakultetu elektrotehnike i računarstva – FER Sveučilišta u Zagrebu: https://amdg.eu/fer-bt1/

Kategorije
Nekategorizirano

Stručni radovi

c) Stručni radovi

“Sv. Pavao – učenik i učitelj Riječi. Duhovnost Apostola narodâ i redovnički odgoj” stručni rad u Posvećeni život. Prinosi redovničkoj obnovi (ISSN 1846-7180), god. XIV., br. 25-26 (1-2), Zagreb 2009., str. 63-72.
e-izdanje

“Bit ćeš Bog moj (usp. Post 28,1). Zavjetovanje i posvećeni život u Svetom pismu” stručni rad u Posvećeni život (ISSN 1846-7180), br 1 i 2 (29 i 30), god. 15, Zagreb 2011., str. 7–20.

c1) Brak i obitelj u Svetom pismu (Teologija obitelji)

„Mladi u Objavi”, 31. Obiteljska ljetna škola FTI, Zagreb, Fratrovac, 2002.

“Brak i obitelj u Svetom pismu (SZ)”, 32. Obiteljska ljetna škola FTI, Fratrovac 2003.

„Solidarnost među obiteljima u iskustvu Prve Crkve”, 33. Obiteljska ljetna škola FTI, Fratrovac, 26. kolovoza 2004.

„Obiteljski dijalog u Svetom pismu. Slike iz života praoca Jakova”, 35. Obiteljska ljetna škola FTI, Jordanovac, 24. kolovoza 2006.

„Vrednote u objavi. Obitelj kao škola vrednota u Svetom pismu i u iskustvu Crkve”, 36. Obiteljska ljetna škola FTI, Jordanovac, 24. kolovoza 2007.

“Odgovornost u Objavi”, izlaganje na 37. Obiteljskoj ljetnoj školi FTI, Jordanovac, 28. kolovoza 2008.

“Temelji obiteljskoga identiteta u Bibliji”, 39. Obiteljska ljetna škola FTI, Zagreb, 27. kolovoza 2010.

“Obiteljski konflikti u biblijskoj povijesti. Svetopisamski pogled na upravljanje konfliktima u obitelji kao prevencija nasilju” 40. obiteljska ljetna škola FTI, Jordanovac – Zagreb, 26. kolovoza 2011.

“Užad Podzemlja sputiše mene” (Ps 18,6) – Biblija i problem ovisnosti, 24.08.2012. na 41. obiteljskoj ljetnoj školi Obiteljskoga centra Filozofsko-teološkoga instituta DI u Zagrebu: “Ovisnosti u obitelji – njihovo prepoznavanje i pristup”

“Cjeloviti odgoj u inspiraciji Svetoga pisma”, 42. obiteljska ljetna škola Obiteljskoga centra Filozofsko-teološkoga instituta Družbe Isusove: “Obitelj – mjesto cjelovitog odgoja”; 29.08. do 01.09. 2013. u dvorani Peter-Hans Kolvenbach na FFDI, Zagreb

“Obiteljsko zajedništvo u svjetlu i snazi Objave”, 43. obiteljska ljetna škola Obiteljskoga centra, petak 29. kolovoza 2014. na Filozofskom fakultetu Družbe Isusve, Zagreb – audio

“Strah i povjerenje u biblijskim obiteljima”, 44. obiteljska ljetna škola Obiteljskoga centra, subota, 29. kolovoza 2015. na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove, Zagreb.

“Vrijeme za obitelj u Bibliji”, 46. obiteljska ljetna škola, petak, 25. kolovoza 2018., FFRZ, Zagreb.

c2) Religija i šport

„Dobar boj” u: Olimp. Magazin Hrvatskog olimpijskog odbora (ISSN 1331-9523), 22 (2007), 16–17. CROSBI 600524

„Borba za blagoslov”, Olimp. Magazin Hrvatskog olimpijskog odbora (ISSN 1331-9523), 23 (2007), 16-17.

„Samo siloviti”, Olimp. Magazin Hrvatskog olimpijskog odbora (ISSN 1331-9523), 24 (2007), 16-17.

„Neću zadrhtati“, Olimp. Magazin Hrvatskog olimpijskog odbora (ISSN 1331-9523), 25 (2007), 18-19.

„Kamo to vodi?“, Olimp. Magazin Hrvatskog olimpijskog odbora (ISSN 1331-9523), 26 (2008), 16-17.

„Idem s tobom“, Olimp. Magazin Hrvatskog olimpijskog odbora (ISSN 1331-9523), 27 (2008), 16-17.

„Religija tijela“, Olimp. Magazin Hrvatskog olimpijskog odbora (ISSN 1331-9523), 28 (2008), 16-17.

„U visinama“ Olimp. Magazin Hrvatskog olimpijskog odbora (ISSN 1331-9523), 29 (2008), str 18-19.

„Pobijedi Golijata!“ Olimp. Magazin Hrvatskog olimpijskog odbora (ISSN 1331-9523), 30 (2009), str. 16-17.

„Ratnik i molitelj“, Olimp. Magazin Hrvatskog olimpijskog odbora (ISSN 1331-9523), 30 (lipanj 2009), str. 16-17.

„Ženska ruka“, Olimp. Magazin Hrvatskog olimpijskog odbora (ISSN 1331-9523), 31 (rujan 2009), str. 16-17.

„Sudbonosno koplje“, Olimp. Magazin Hrvatskog olimpijskog odbora (ISSN 1331-9523), 32 (prosinac 2009), str. 16-17.

Kategorije
Nekategorizirano Objavljeni radovi

Znanstveni članci

b) Znanstveni članci (A1)

„Božji plamen. O 400. obljetnici smrti sv. Ivana od Križa, crkvenog naučitelja“ (Summary: God’s Flame. Union with God according to John of the Cross) u: Obnovljeni život 5 (1991), 491–501.

“Zvanje i zadaća proroka Ezekiela u Ez 2-3” u: Obnovljeni život. Časopis za filozofiju i religijske znanosti, ISSN 0351-3947, br. 1, vol. 68, FTI, Zagreb 2013, str. 65-80. Summary: The Vocation and Mission of the prophet Ezekiel in Ez 2;3

“Prvi savez. Post 9, 8-17 u teologiji saveza.” u Crkva u svijetu: CUS. 47 (2012) ISSN 0352-400, 1, Split 2012.; 38-55 suradnja s Tanjom Lakić. Summary : The First Covenant. Gen 9:8-17 in Theology of Covenant

b1) Sa znanstvenih simpozija:

“Gajšakova umjetnost u službi liturgije”, umjetnost Marijana Gajšaka (1944-1993). Zbornik radova međunarodnoga znanstvenog skupa “Teorija i praksa sakralne umjetnosti Marijana Gajšaka (1944-1993)” održanoga 14. lipnja 2007. na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu (uredio Ivan Šestak) ISBN: 978-953-231-082-7, str. 101-111.

“Velika ili pravedna plaća – Svetopisamski vidici” u I. Koprek (ur.) Zaslužuje li radnik pravednu plaću. Etička – religijska – politička promišljanja (biblioteka MUNUS 05), Zagreb 2012., str. 105-122. – Biblioteka Munus prati znanstveni projekt „Poslovna etika i religijska kultura“, prijavljen pri Ministarsu znanosti obrazovanja i sporta RH pod šifrom: 199-0000000-3338.

(koautorstvo: T. Lakić), „Rulje me zločinačke okružile – iskustvo krize u biblijskoj povijesti“ u I. Koprek (ur.): Kako preživjeti krizu? Uloga i mjesto poslovne etike u vrijeme krize (biblioteka MUNUS, knjiga 6.) FTI, Zagreb 2013., str. 165-186.

(koautorstvo: T. Lakić) “Cijena neprocjenjivoga (Mt 27,9) – Vrijednost i cijena u biblijskoj teologiji”, u: I. Koprek, A. Calvert (ur.), Vrijednost i cijene, Biblioteka Munus, sv. 07, Filozofsko-teološki institut Družbe Isusove, Zagreb 2014., str. 169-190.

(koautorstvo: T. Lakić) “Spasonosna Božja pobjeda” {The saving Victory of God}, in: M. Nikić – M. Marjanović (ur.): Religije i nasilje. Zbornik radova interdisciplinarnog i interkonfesionalnoga simpozija održanog u Zagrebu 17. listopada 2014., (Biblioteka: Religijski niz, knjiga 17), FTI, Zagreb, 2015., str. 185–203.

“Dokle seže biblijska pravednost. Pravednost kao poslovna vrlina u Svetom pismu” {How far does the biblical Righteousness reach? Righteousness as Business Virtue in the Holy Scriptures }, in: I. Koprek (editor), Vrline i poslovna etika {Virtues and the Business Ethics}, Biblioteka Munus Vol. 09, FTI, Zagreb 2015., 153-190.

Kategorije
Nekategorizirano

Knjige

Jerusalem an jenem Tag. Text und Botschaft von Sach 12-14 (Forschung zur Bibel, Band 117), Echter Verlag, ISBN: 978-3-429-02991-3, Würzburg 2008.– 360 stranica + Literatura i Biblijsko kazalo; izvorni znanstveni rad objavljen kod stranog izdavača

Jezik Crkve, Teovizija, Zagreb, 2012. . (Biblioteka: U službi Riječi; svezak 35)  ISBN: 978-953-209-244-8, 370 stranica, predgovor, bilješka o piscu, literatura, liturgijsko i biblijsko kazalo

e-knjiga: Biblijska antropologija,  https://amdg.ffdi.hr/antropologija/Biblijska_antropologija_android_NikoBilic.epub

zvučna knjiga (audio-book): Sveta knjiga – Biblijsko-teološki uvod u Stari zavjet https://amdg.ffdi.hr/?stranica=svetaknjiga

 

video knjiga: Što nam kaže Sveto pismo, 1. dio: Antropologija Staroga i Novoga zavjeta: https://www.youtube.com/playlist?list=PLgrvM2s1LQ_cNxudMHmJI3BnrTK0DG9rQ